- = پروازي ديگر = -

اولین وبلاگ تخصصی خلبانان نیروی هوایی - خاطرات - زندگی نامه - عکس - خلبانان شهید و مفقود الاثر - خلبانان قهرمان جنگ - تاریخ آغاز فعالیت : 6 دی 1383

 

                   چون مرد خدا اگراهل دردي مردي       با دشمن اگر تو در نبردي مردي

                      گر جان چو شهيد سنگر عشق     ايثار به راه دوست كردي مردي

يكبار ديگر ياد و خاطره بزرگ مردي از تبار دلاوران كرمانشاه ما را به ياد افتخارت ايران زمين انداخت . اين بار جناب آقاي مهندس ميلاد گل منصوري خواهر زاده گرامي سرگرد خلبان شهيد بیژن هاروني اين مهم را بر عهده داشت . وي كه زحمات و افتخار آفريني دايي خود را فراموش نكرده است وبا ارسال زندگي نامه و عكس مرا بر آن داشت تا يكبار ديگر يادي از اين عقاب تيز پرواز آسمان ايران داشته باشم . ضمن تشكر ازجناب آقاي مهندس ميلاد گل منصوري به اطلاع مي رسانم كه عكس ها و مطالب در طي چند نوبت در سايت به نمايش گذاشته خواهند شد.

استفاده از مطالب و عكس ها با ذكر منبع مجاز است .

               

                  عقاب تيز پرواز آسمان ايران

                 استاد خلبان شهيد بيژن هاروني

                           1331 كرمانشاه

خلبان شهيد بیژن هاروني از زبده خلباناني است كه عاشقانه پرواز كرد پرواز را به پرنده هاي عاشق آسمان ايران هديه داد. او در سال 1350 جهت تكميل دوره پرواز به آمريكا اعزام شد. به علت توانايي بالا در دانش زبان انگليسي زودتر از همدوره اي هاي خود وارد مراحل آموزش پرواز گشت و درطول مدت آموزش از جمله دانش جويان ممتاز و با انگيزه و حس پرواز قوي بود .

وي  در سال 1352 و پس از پايان موفقيت آميز دوران آموزش خلباني به ايران بازگشت وبه جرگه خلبانان اف 5 پايگاه چهارم شكاري دزفول پيوست. در نظر وي پرواز حرفه نبود بلكه چيزي فراتر از عشق بود و اين روحيه والا و توانمندي ايشان در امر پرواز او را در زمره بهترين خلبانان وقت قرار داده بود و اين خصوصيت بارز وي باعث شد كه براي بار دوم و طي دوره استاد خلباني اف5 به آمريكا اعزام شود وبا سربلندي به ايران  برگردد . با آغاز جنگ تحميلي اهتمام به خدمت و رشادت را سر لوحه خود قرار داد به گونه اي كه توانايي وي در پرواز و نفوذ به عمق خاك دشمن تحسين همگان را برانگيخته بود.

 سر انجام درتاريخ  2 مهر  1359 در حالي كه گويا مي دانست كه آخرين پرواز وي خواهد بود ساعتي قبل از پروازبا شينا يگانه دلبند خود عكس هايي به يادگار گرفت . ايشان به هنگام بازگشت از پرواز موفقيت آميزبرون مرزي به اشتباه توسط پدافند خودي مورد اصابت قرار گرفته و اقدام به خروج اضطراري از هواپيما كرده اما متاسفانه به علت ارتفاع كم پرواز چتر وي باز نشد و با اصابت به زمين به شهادت رسيد و از ميان دوستدارانش براي هميشه پرواز كرد. شايد در آخرين لحظات آخرين كلام جاري بر زبانش نام دخترش شينا بود.

خلبان شهید بیژن هارونی از جمله خلبانان بود كه در عمليات كمان99 در روز اول مهر 1359 شركت داشته و پاسخ دندان شكني به دشمن داد .

                                       

                                          ياد و خاطره اش گرامي باد.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : خلبان شكاري ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۸/۱٩