- = پروازي ديگر = -

اولین وبلاگ تخصصی خلبانان نیروی هوایی - خاطرات - زندگی نامه - عکس - خلبانان شهید و مفقود الاثر - خلبانان قهرمان جنگ - تاریخ آغاز فعالیت : 6 دی 1383

 

۱۹ بهمن بهانه ایست تا بار دیگر رشادت های عقابان آسمان ایران را به یاد آوریم !

سرتيپ خلبان محمد عتیقه چي از قهرمانان جنگ و اسوه هاي ملي اين آب و خاك مي باشد . كسي كه بار ها تا مرز شهادت پيش رفت ولي دست تقدير وي را براي ادامه خدمت به ايران زنده نگاه داشت . آسان نيست كسي كه تجربه چهار سانحه مرگ بار و هزاران خطرو شكار 3 فروند هواپيماي عراقي را داشته است با بغض ياد هم پروازان و دوستان سفر كرده اش را داشته باشد و بگويد : اگر دوباره جنگي صورت بگيرد دوباره لباس پروازش را خواهد پوشيد و اين در حالي است كه به خاطر سوانح شديد دوران جنگ كه يكي از هزاران آن را با هم مرور خواهيم كرد قادر به پرواز شکاری نمي باشد !

 تجربه سالها پرواز در دفاع از جان و ناموس اين مملكت برف سپيد پيري را بر سر اين جوانمرد نشانده است ولي حكايت عشق به اين سرزمين خاطرات تلخ و شيرين جنگ روايتي است كه هزار من كاغذ مي خواهد و جا دارد كه رشادت ها و قهرماني هاي اين دلير مردان كه خوشبختانه كم هم نيستند در سينه دردمند آنها باقي نماند و براي نسل هاي آينده اين مملكت روشن باشد كه آرامش امروز مرهون تلاش چه كساني بوده است !

 استاد خلبان محمد عتيقه چي به تاريخ 8 مرداد سال 1328 در محله راه آهن تهران ديده به جهان گشود . پس از اتمام تحصيلات در دبيرستان حكيم نظامي با آنكه توانايي استخدام در شهرباني و ژاندارمري و هوانيروز را هم داشت ولي در تاريخ 11/10/1347 به جرگه عقابان نيروي هوايي پيوست . پس ازگذراندن دوره هاي مختلف آموزشي جهت تكميل آموزش به پاكستان اعزام شد. كاپيتان محمد عتيقه در تاريخ 1/5/1348 به همراه 19 نفر ديگر به پاكستان اعزام شد و دوره هاي مختلف زميني و پروازي را با موفقيت پشت سر گذاشت. سرانجام در تاريخ 22/12/1350 با درجه ستوان دومي به ايران بازگشت.

 در سال 1351 براي پرواز با هواپيماي F 86 انتخاب و به پايگاه هوايي دزفول منتقل شد ولي درست در همان روز ورود آنها به دزفول يك فروند از هواپيما هاي F 86 سانحه داده و دوره آموزشي آنها كنسل مي شود. پس از اين ماجرا ايشان به همراه ديگر دوستان براي پرواز با هواپيماي F 4 انتخاب و به پايگاه هوايي شيراز منتقل مي شوند. پس از طي دوران آموزش كابين عقب هواپيماي فانتوم اواخر سال 1353 به پايگاه يكم شكاري مهرآباد براي گذراندن دوره كابين جلو منتقل مي شود . بعد از اين تاريخ تا سال 1356در گردان 12 شكاري مي ماند .شايد خالي از لطف نباشد اگر بيان شود كه ايشان در آخرين پرواز تيمسار خاتم به دزفول كابين عقب ايشان بودند...

 به هر روي در سال 1356 به عنوان مامور به پايگاه سوم شكاري همدان منتقل شده و از آنجا در تاريخ 14 شهريور 1356 براي راه اندازي و سازماندهي گردان 91 شكاري بندر عباس به پايگاه نهم شكاري بندر عباس همراه با دیگر دوستان منتقل مي شود .

 با شروع جنگ ايشان بال در بال ديگر هم پروازان به دفاع از ايران پرداخته و از پايگاههاي مختلفي چون دزفول همدان بوشهر بصورت مامور اقدام به پرواز مي كند . سرانجام در سال 1360با سمت فرماندهي گردان دوباره به پايگاه سوم شكاري همدان منتقل مي شود . بار ديگر در سال 1363 به عنوان فرماندهي عمليات به پايگاه نهم شكاري بندر عباس بر مي گردد . پس از سانحه ي كه در سال 1365 به وقوع مي پيوندد و از ناحيه كمر دچار جانبازي مي شوند به تهران منتقل مي شود. از آنجا كه ديگر قادر به ادامه پروازشکاری نبودند به ستاد نيروي هوايي منتقل شده و در مديريت عمليات مشغول به خدمت شدند . سرانجام پس از پايان جنگ ايشان تقاضاي بازنشستگي كرده و درتاريخ آبان 1367 پس از 30 سال خدمت صادقانه به درجه بازنشستگي نائل شدند .

براي اين قهرمان ملي ايران زمين آرزوي شادكامي و تن درستي نموده و در پايان گوشه اي از خاطرات پروازي اين شاهین آسمان ايران را بازگو مي نمايم .

استفاده از مطالب و عکس ها با ذکر منبع مجاز است !

کاپیتان محمد عتیقه چی در دوران آموزش خلبانی در پاکستان

کاپیتان محمد عتیقه چی در دوران آموزش خلبانی در پاکستان پرواز با هواپیمای F 86

سرتیپ خلبان محمد عتیقه چی درپایگاه بندرعباس

بقایای هواپیمای فانتومی که تا لحظاتی پیش در آسمان بود...

سرتیپ خلبان محمد عتیقه چی به همراه سرتیپ خلبان آزاده خسرو غفاری

  
نویسنده : خلبان شكاري ; ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/۱٩